What is Price of Breakfast in a Small USA Neighborhood Restaurant 2012

I walked into a small Midwest USA restaurant in Fort Wayne and tried to eat breakfast for two dollars. The easy price is 10 USD.

How does a world traveler budget breakfast? I always, regardless of country want to pay two U.S. Dollars, that is always my target price for all three meals. It is the price I consider globally fair and acceptable. With this amount of money needed, (Not wanted), I can eat enough calories for my body for 2 dollars.

OK, but the prices on menus cause me problems.

An ala carte menus is best for a restaurant budget, however package meals have become the standard in the USA. (They are NOT cheaper, specials are not cheaper.)

What is the price of a mean in a neighborhood Restaurant in Fort Wayne, Indiana? I went into a Halls Restaurant, not the cheapest, not a diner, but a place with a bar where patrons come daily to sit and gab.

Generally, restaurants with regulars are cheaper, people who come in daily, and maybe 2-3 times. Some of the regulars will eat all three meal in the restaurant.

Prices:

1. Bowl of Cereal, no coffee 2.40

2. 2 Eggs, Toast and coffee 5.00

3. Ham and Cheese Omelet, Toast, Bacon, Coffee 7.50

With a tip, the people generally pay 10 USD.

walkinlove

Hey Andy, your best bet would be to hit the local Aldi or grocery store and stock the little fridge in your room and get a little thriftstore crockpot. For $10 you will be able to get enough cereal, milk, bread, eggs for the week. I stopped eating out and save $60/month now and dropped some lbs too. If you can use the kitchen make as many of your meals/snacks at the BandB or in the van. Stash some healthy snacks in the van, just avoid the fast food cuz it will make you fat.

I take it you also had to get insurance, plates and tags for the van. Welcome to America$


Gadget

Yes, I am paying about 47 dollar per month for only liability insurance on the van, I thought that was a lot. I am happy to say, the food in grocery stores like Aldis is cheaper than most overseas. However the fresh vegetables and fruits are more expensive. I was surprise to find out how hard the banana peals are and not as sweet.


MichaelJones

go mc D's egg sandwich w coffee 1.99


Slim

yep what about a cheap fast food breakfast, what would that cost because 2eggs and Toast for 5$ is really expensive IMO


or to leave a comment

Share with Friends