Food in the USA is Affordable

How much does it cost to eat in the USA? How much money should a world traveler allow per day to pay to buy food or eat?

Daily Food Budget for USA Road Trip 2012

5 Dollars day

My name is Andy Graham, I have traveled the world for 14 years, and visited 90 countries as of March 2012. I need to re-learn how much it cost to eat in the USA, because I have lived abroad for 14 years.

The USA is a Cheap Food Country

I am almost embarrassed to say this, but it appears I can eat as cheap, or cheaper than most of countries where I normally would want to live, like Guatemala, Peru or Thailand. Hmm, oops, Thailand is still half the price of the USA, but Guatemala is about the same, and the Dominican Republic where I just returned from is twice or three times the cost of the USA for food.

The cost of food in super markets in the USA is cheap, I can purchase a can of string bean for 75 cents, while in most countries they cost 1.25-1.50 USD.

The Tip is a Budget Problem

I need to Tip in the USA, while 85 percent of the world is really Tip free. Therefore, it is best for me to avoid the type of restaurants that want a Tip for service, or they want me to pay the waitress for them.

McDouble in USA

Generally there is an "Incredible Deal" offered in the USA for food.

Take for example the "Dollar Menu" at McDonald's, I can buy a McDouble for one U.S. dollar.

calories per day

I need 2581 calories per day to stay the same weight.

Here, use this "Calories per Day Calculator" by About.com to figure out how many calories you need. Click Here

Calories: 2581
- McDouble 390

= 2191 more calories needed per day..

This is fun, if I ate 5 USD of McDoubles per day, I would have 1950 in calories and lose weight. (Maybe)

Coney Dog

Extra food - Extra Food - Extra Food

Last weekend was Easter, I went to my sisters house and probably ate 4000 calories. Yesterday, my Mother and Father took me to eat Coney Dogs, by eating two of them, I had 618 calories. Now, I am aware, even though I may spend 5 USD per day and eat 5 McDoubles, and not have enough calories in a day, there is always the "Extra Food," where it comes from is a mystery that cannot be denied or avoided.

After the Dust Settle, I believe 5 USD is a good Budget Number

I am 100 percent aware, that 99 percent of Americans probably would read this and believe I am crazy. However, I have no desire to be part of the group when it comes to eating inside the USA. I want to live long and prosper, and that means I must step away.

What to eat today, Friday April 13, 2012?

My normal tactic will be to walk into grocery stores, buy food items, walk out and eat them before I even make it back to my van.

Maybe today, I go to Kroger's and have 2 dollars in Salad.

Maybe today, I stop in Walmart and eat a Chicken Breast at the Deli.

Maybe on the way out, I buy a can of Seaside Butter Bean, two Bananas and one Apple.

Blue Bunny

I am a grocery store food scavenger, and unfortunately yesterday, I found where I could buy 12 Ice Cream Sandwiches for one Dollar.

There are these incredible deals on food in the USA, which makes the USA a cheap place to live and travel.

Life is good, and I am happy to say, if I can avoid the temptations of the USA to buy 1000's of things that are not needed. Then I can live and travel in the USA for around 500 USD per month, if I wish, or want.

I am not sure humans are capable of separating their wants from their needs. What I need in life is normally cheap, while what I want cost my soul.

 

 

Gadget

When I go out for Pizza with my friends, I look at that as an entertainment cost.


souzasounds

Im with E-Greg, great stuff and hope all take his comments seriously


phil

You need $10 a day to eat healthy out of grocery stores even close to 2500 calories a day unless its all empty calories, carbohydrates, day old bread etc..

and its semi healthy at best considering the meat has hormones and most of it is fed GMO's...

for enough of that protein you need $3 a day or more...the fruit, vegitables and salads will cost you another 5 dollars...

even the organics are GMO's in many cases. (one of the biggest outfits sells Organcally *grown* produce... its mostly GMO's raised in real horse pucky.. so its 'organically grown'.. but the produce itself is genetically modified..

you can tell by looking at 40 crates of those tomatoes. all same size, same color, bullet proof, you can run over them with the forklift and only the fork lift gets damaged... GMO's for sure.



You can eat out of the dollar stores and 99 cent stores that sell fresh produce for $5 a day though, a 5 pound bag of oranges or apples for $1 will last 3 or 4 days for example.

I think the 2500 calories a day requirement is basically bogus.. much of the rest of the world stays fit on half that in my view, as a wild guess... it needs a closer look, half a chicken a day, and some vegitables do not come to 2500 calories.

many tests show that if you 'under feed' rats or humans, they live a lot longer...it probably takes 2500 calories to stay fat though... you burn that much off just walking around because of the extra weight.... I think thats how they get to the 2500... an 800 pound guy probably needs 7,000 calories a day just so he can keep panting and sweating.


For $2 you can get 1/3 lb of leafy baby greens at safe way, and for another 4 dollars or less a piece of salmon. and for 50 cents a tomato, make a great salad for $6 with a days worth of protein in it. You could stay healthy on that. Supplement with a 50 cent can of beans or two from the 99 cent store, works well.

I mix the beans with picante sauce.. a jar lasts 5 or 6 days. costs $1 at the dollar store.

I spend $5 to $10 a day on food on average. I slice raw onions, and avocado into my salads at times, that runs the tab up a bit. so does shrimp and store bought salad dressing. If I work, I have to eat twice that much.


so traveling thats $200 a month for food, and $300 for gas. thats a dollar a day for gas. 30 miles of travel. not counting repairs etc. thats 100 days across the US in three months. triple the time if you zig zag around at all. so its a year if you spend a dollar a day for gas. I would add $200 a month for contingencies though for a total cost of $700 a month.






etc.


Pato

Healthy food is the cheapest food just about everywhere. Unless you're in a country with very infertile soils -- like Mongolia or Iceland -- vegetables, starches, and meats are generally dirt cheap. In the USA you can get a pound of carrots for $1, often find a pound of chicken going for a little over a buck, beef for around $2 per pound, in season vegetables and fruits dirt cheap, and starches (like pasta and rice) for next to nothing. The argument that poor people can't eat well is an absolute myth and a sad excuse. If you buy unprocessed foods and cook for yourself you could probably intake far more calories per dollar than at any fast food restaurant. The trick is that you need to put effort into strategic shopping and cooking -- two things I've noticed that many Americans would rather not do.

More on this at Healthy food is the cheapest food everywhere.


walkinlove

Andy please take into account that you will not be walking as much now that you have a vehicle. Remember you do not want to get fat. Stay away from the McDoubles and processed lunchmeats at the deli. You don't want to have high cholesterol or high blood pressure. I think you will have to lower your caloric intake or do the same amount of walking. Open buffets and salad bars can be nasty so be careful...(doctors warning to never eat at them). So if you are running in and out of grocery stores to get quick snacks or meals stick with the high fiber good stuff like fruit, fresh vegetables(not can), hummus, nuts, seeds. More items well under a dollar yogurt, tuna, bagels.


Gadget

The USA is affordable, and one reason for a 5 dollar budget is to keep me from gaining weight, it takes work to get fat on five dollars. I truly ate two Coney Dogs, so that it what I showed, and my father loves Coney Dogs, so good for him. I was talking to my friend Mike, and said, "I do not think I have been in Coney Island more than five times in my life." That is the name of the restaurant. It is difficult to eat healthy with other people. Note, the rest of the planet eat bad also, it is probably only the USA people who truly care, nothing better than the Sausage in Germany or Putin in Montreal.


thefreelifelover

Yes,one can eat cheaply in the u.s, and I am glad for it, I do not want anyone to go hungry anywhere.Where I am at presently a lot of people in front of Me in the line at the market use a Link card ,which I think is the digital replacement for food stamps, and almost always there food cart filled with non foods, and are obese. I get My protein for the day with a whey shake, a bottle costs 15$, and lasts almost a month, peanut butter, celery ,lettuce, broccoli, cauliflower, carrots, soy burgers, olives are staples and I have visible abs with no exercise at 45.Genetics?? nah I did not have abs at 17 in the marines, eating right is at least 90 of life.


walkinlove

Very interesting comments...not only is food affordably cheap in the USA, it is plentiful. There is food everywhere! I've had an urban garden along with other gardeners on vacant land (free) in the heart of a ghetto neighborhood for years and I can count on one hand how many times someone has asked for fruit or vegetables or have noticed them stolen from my garden. Vegetables are safe in the hood...melons will be stolen:)Find a few good places to fish along the way. People are really generous when it comes to food too. Have a budget, eat what you like and enjoy the generousity of others.


Phil J

I agree. Good food is available in the US and at a good price. It is so much easier to eat good in a nice town in the US than it is even in Panajachal. The food was available there but a little more expensive. I guess it is up to the individual to make good choices because they are certainly available. And I like lean chicken, fish, and lots of veggies. I may have to go back to the Philippines Andy. I will let you know.
sincerely
Phillip


Log In or Join to leave a comment



Hobo Members save 1000's of dollars by joining HoboTraveler and asking pro travelers questions on the Hobo Talk Wall.