Video of Food Costing 5 Dollars for April 13, 2012

This is a video of all the food Andy Graham of ate on April 13, 2012, showing you can eat for five dollars per day.

This is the food I purchased on April 13, 2012, I am demonstrating you can eat easy enough on five dollars per day. I did not eat all the bread, and did not eat the can of beans.

Note, it is much easier to budget food when there are two or more people, to buy one person portions is difficult.

Please folks.... I have not lived in the USA for 14 years, buying food here is in a way a mystery, I am still learning...

Did you know, that one spoonful of Olive Oil is suppose to be the same anti-inflammation value as an Ibuprofen?


By clicking on the "Subscribe to Comments" you will receive an email when members post new comments on this page

It's like being a foreigner in your own country. This is going to be very interesting reading what is like to be here, at home, after being away for so long and re-experiencing America. I think we will all learn something from this. Fascinating, for sure!

You can do much better yet! At Aldis a dozen eggs go from .69 to 1.00$ , tortillas, are usually two or three packages for a dollar. A head of lettuce goes for a dollar or less, olives are usually a dollar a can for black , or bottle for green, and the canned beans are .50 , so get to Aldis when ever you can Andy and look at the savings on egg wraps alone.

Today is Sunday, I hope there are egg wraps at Aldi's. I got on the Internet and found there was an Aldis on Lima Road. With the cost of gas at 3.69 today, it cost me 1-2 USD just to go anywhere, while outside the USA I do not drive. My Mother told me there was an Aldi's up that way, and I want to go to Ganders to try to buy a one-burner propane stove. I must be like a carpenter, every trip has to be carrying something. The USA has one huge benefit, that is food selection. There is no place on the planet where I can have any type of food I want, only on the USA. There is an endless selection of exotic foods to be eaten here if you want to spend the money. Dollar Store are a great place to buy snacks, and I found out I can buy the toasted corn, like I buy in Latinos countries at Walgreens for one dollar. I saw Cachautes Japanes in the International grocery on Broadway that caters to Mexicans, I am addicted to them.

I just got a single burner from kmart for 6$ and two tanks of propane for 5$, I have never been to Gander ,but I bet the stove will be way higher there, even walmart had the stove for 22.00$ yes, gas is high ,but I find a little shopping around is more than worth the gas cost for Me.

Gander was expensive, and Home Depot had nothing, I will try Kmart. That sounds like that singer burner that sits on top of a small 16 oz tank. I am not sure, thinking about a single burner and the full 20 pound tank. I have yet to make up my mind, but for sure I will walk around in Kmart soon. Thank Andy

to Leave a Comment or